arşiv

yazılar buna göre etiketlendi; ‘aşure tarifi video’

Aşure Tarifi ( Kazanda )

Çarşamba, 06 Kas 2013 yorum yok

4 kasım pazartesi günü başlayan muharrem ayı olarak da bilinen aşure ayına girmiş bulunmaktayız. Bizler de oktay usta ekibi olarak sizlere kazanda aşure tarifi sunacağız. Aşure ayların da dikkat edilmesi gereken bir kaç konudan da bahsetmek istiyorum. Bu ayda lütfen yaptığımız aşureleri yakınımız da bulunan öğenci evlerine dağıtalım. En çok canın çeken kişiler onlardır. Bizde zamanın da öğrenci olduğumuz için bu durumu iyi biliriz:) Lütfen bu konuda biraz daha hassas olalım o çocuklar annelerinin yanın da değiller ve aşure ayında herkese aşure beklerler:) Şimdi malzeme listesi sizlerle…

600 gram üzüm
600 gram kuru kayısı
600 gram incir
1250 gram buğday
600 gram fasulye
600 gram nohut
3 tane elma
1 su bardağı pirinç
2 kg toz şeker
yarım çay bardağı gül suyu
3 su bardağı süt
su

Üstü için;

Tarçın
Kuş üzümü
Dolmalık fıstık
Nar tanesi
Fındık
Ceviz

Aşure yapmadan bir akşam öncesin de nohutu tuzlu sıcak suyla ıslatıyoruz. Fasulyeyi ve buğdayı da farklı kaselere koyarak soğuk su ile ıslıyoruz. Sabah kalktığımız da fasulyeyi ve nohutu güzelce süzüyoruz ve yıkıyoruz. Farklı tencerelere koyuyoruz, üstlerini aşacak biçimde su ekliyoruz ve güzelce haşlıyoruz. Kaynayınca ise köpüklerini alıyoruz. Haşlanınca sularını süzüyoruz ve soğuk sudan geçiriyoruz. Buğdayı elimizle sıkarak suyu çıkana dek iyice yıkıyoruz ve süzdürerek tencereye koyuyoruz.

aşure tarifi

Üstünü 3 parmak aşacak biçimde sıcak su katıyoruz. 5 dakika kaynatarak altını kapatıyoruz ve 8-10 dakika kadar dinlendiriyoruz. Tekrar altını yakıyoruz bir taşım daha kaynatıyoruz ve yine 8-10 dakika dinlendiriyoruz. Tekrar ocağı yakıyoruz. Suyu azalmış olduğu için birazcık kaynar su ilave ediyoruz. Nohutu ve fasulyeyi de ekliyoruz. Kuru üzümleri yıkayarak süzdürdükten sonra tencereye koyuyoruz. Hepsini güzelce bir kaynatıyoruz. Buğdayın özü çıkıp kıvamı koyulaştığı için tekrardan kaynar su ilavesi yapıyoruz. 30 dakika sonra içerisine yıkanmış ve süzülmüş olan pirinci ekliyoruz. Soyulmuş ve küp küp doğranmış olan elmayı da ilave ediyoruz. Küp küp doğranmış ve suda bekletilmiş olan kayısıları da yıkayarak süzüyoruz ve tencereye ekliyoruz. Azaldıkça sürekli kaynar su ilave ediyoruz. Yukarıda verilen ölçüler için 15 – 20 litre arası su kullanıyoruz.

aşure tarifi

Elmalar tam pişmek üzereyken sütü ilave ediyoruz. Son olarak ise şekerini ve gül suyunu ekliyoruz. İncirleri küp şeklin de doğrayarak bol suda haşlıyoruz. Kara suyu çıkana kadar suda bekletiyoruz. Suyunu süzerek yıkıyoruz. İncirleri de en son olarak tencereye koyuyoruz. Bir iki taşım daha kaynatıyoruz ve sıcak iken kaselere bölüştürüyoruz. Üstü kabuk olunca nar tanesi, fındık ve ceviz kırığı, tarçın, kuş üzümü ve dolmalık fıstıkla süsleme yaparak servis ediyoruz. Afiyet olsun efendim.
aşure tarifi
Aşure ayı ne zaman 2013

Sponsorlu Bağlantılar